PRINT THIS PAGE
Find
Filter Results By:
Filter Results By:
2015
January
February
March
April
May
June
July
August
September
October
November
December
Event Categories
Activity Stream Events
Admissions
Alumni Events
Campus Tours & Events Events
Development
Fine Arts
Little School
Lower School
Middle School
Parents
SCDS
Upper School
Athletics
All Athletics
Athletic Teams
Apply Filter
<  May 2015  >
MONTUEWEDTHUFRISAT/SUN
27
Sweet Sixteen State
10:00 AM
Away
Location: North Cobb Christian School
Tennis Varsity Boys vs North Cobb Christian School

Soccer Middle School Boys
4:30 PM
Home
Location: Playing Fields - Saunders Field - 1
Soccer Middle School Boys vs Habersham School

2nd Round Single Elimination Tournament
5:30 PM
Away
Location: Bazemore Park
Baseball Middle School Gold vs St. Andrews School

vs Pooler Cobb at Pooler #1 Old Park
7:30 PM
Away
Softball 5th/6th Grade
28
Golf Middle School
4:00 PM
Away
Location: Southbridge Golf Club
Golf Middle School
vs Blessed Sacrament
SCPS Middle School

Baseball Middle School Gold
5:30 PM
Away
Location: Bazemore Park
Baseball Middle School Gold vs Calvary Day School
29
2015 Senior Luncheon
12:30 PM to 1:15 PM
[More Details]

Savannah Draud and Kianna Maynard Letter of Intent Signings
3:15 PM
Home
Location: Playing Fields - Triol Hall
Softball Varsity Girls

Upper School Fine Arts Night
6:30 PM
[More Details]
30
Soccer Middle School Girls
4:30 PM
Home
Location: Playing Fields - Saunders Field - 1
Soccer Middle School Girls vs Hancock Day School

Soccer Middle School Boys
5:45 PM
Home
Location: Playing Fields - Saunders Field - 1
Soccer Middle School Boys vs Hancock Day School
1
Primary (Grades 1 and 2) Field Day

[More Details]

Seniors Last Day of Classes


Elite Eight State
9:00 AM
Away
Location: Athens Academy
Tennis Varsity Boys vs Athens Academy

First Round State Playoffs
5:00 PM
Home
Location: Playing Fields - Saunders Field - 1
Soccer Varsity Boys vs First Presbyterian

Pooler Adams at Ambuc #3
6:00 PM
Away
Softball 5th/6th Grade

First Round State Playoffs
7:00 PM
Home
Location: Playing Fields - Saunders Field - 1
Soccer Varsity Girls vs Mount de Sales Academy
2
Sectional Track Meet
10:00 AM
Away
Location: Landmark Christian
Track Varsity Boys

Sectional Track Meet
10:00 AM
Away
Location: Landmark Christian
Track Varsity Girls
3
 
4
12th Science Exam


AP Chemistry Exam
8:00 AM

AP Environmental Science Exam
8:00 AM

GHSA Golf Sectional Class A
9:00 AM
Away
Location: Crystal Lakes Golf Club
Golf Varsity

AP Psychology Exam
12:00 PM

Soccer Middle School Girls
4:30 PM
Away
Location: St Peter's School
Soccer Middle School Girls

B'Dale 12U at Ambuc #4
7:30 PM
Away
Softball 5th/6th Grade
5
12th Math Exam/ AP Calculus


Primary (Grades 1 and 2) Make-up Field Day (if needed)


AP Calculus AB/BC Exams
8:00 AM

Second Round State Playoffs
5:00 PM
Away
Location: Athens Academy
Soccer Varsity Girls vs Athens Academy
6
AP English Lit/ 12th English Exam


Final Four Playoff

TBD
Soccer Middle School Girls

Final Four Playoff

TBD
Soccer Middle School Boys

Second Round State Playoffs

TBD
Soccer Varsity Boys

AP English Literature and Composition Exam
8:00 AM
7
AP Spanish/ 12th Language Exam


State Meet

Away
Location: Hugh Mills Stadium
Track Varsity Girls

AP Spanish Language Exam
8:00 AM

Faculty/Staff Appreciation Dinner
6:00 PM
[More Details]
8
APUSH , Euro/ 12th History Exam


Intermediate (Grades 3-4-5) Field Day

[More Details]

MS Play Dress Down Day


State Quarterfinals

TBD
Soccer Varsity Girls

State Track Meet

Away
Location: Hugh Mills Stadium
Track Varsity Girls

AP US History Exam
8:00 AM

AP European History Exam
12:00 PM

vs B'Dale 12U at Ambuc #4
6:00 PM
Away
Softball 5th/6th Grade

Middle School Play
7:00 PM
[More Details]
9
State Quarterfinals

TBD
Soccer Varsity Boys

State Track Meet

Away
Location: Hugh Mills Stadium
Track Varsity Girls

Middle School Play
3:00 PM
[More Details]
10
 
11
SPAL Championship

TBD
Soccer Middle School Girls

SPAL Championship Game

TBD
Soccer Middle School Boys

State Semifinals

TBD
Soccer Varsity Girls

AP Biology Exam
8:00 AM

AP Music Theory Exam
8:00 AM

AP Physics C: Mechanics Exam
12:00 PM

AP Physics C: Electricity & Magnetism Exam
2:00 PM

vs Pooler Cobb at Ambuc #4
7:30 PM
Away
Softball 5th/6th Grade
12
Intermediate (Grades 3-4-5) Make-up Field Day (if needed)


State Semifinals

TBD
Soccer Varsity Boys

AP US Government and Politics Exam
8:00 AM

AP French Language and Culture Exam
12:00 PM

Middle School Fine Arts Night
7:00 PM
[More Details]

MS Fine Arts Night #1
7:00 PM
13
AP English Language and Composition Exam
8:00 AM

AP Statistics Exam
12:00 PM
14
MS Fine Arts Dress Down Day


State Finals

TBD
Soccer Varsity Girls

State Track Meet

Away
Location: Jefferson-Boys State Track Meet
Track Varsity Boys

Middle School Art Reception
6:30 PM
[More Details]

Middle School Fine Arts Night
7:00 PM
[More Details]

MS Fine Arts Night
7:00 PM
15
Parents' Association Breakfast

[More Details]

State Finals

TBD
Soccer Varsity Boys

State Track Meet

Away
Location: Jefferson-Boys State Track Meet
Track Varsity Boys

AP Microeconomics Exam
8:00 AM

Closing Assembly
2:15 PM
Location: Demere Gym - Gymnasium - Gym
[More Details]

MS Dance
7:30 PM to 10:00 PM
16
State Track Meet

Away
Location: Jefferson-Boys State Track Meet
Track Varsity Boys
17
MS Chorus Solo/Duet Concert

[More Details]
18
GHSA Class A State Tournament
9:00 AM
Away
Location: Eagles Brooke Country Club
Golf Varsity
19
Board of Trustees Meeting
5:00 PM
Location: Lower School
[More Details]
20
 
21
8th Grade English Exam


English Exam


LS Spring Strings Concert
1:30 PM
Location: Jelks Auditorium & Green Room - Auditorium - 10
[More Details]
22
8th Grade History Exam


History Exam


Upper School Honors Assembly
7:30 PM
[More Details]
23
8th Annual Hornet Soccer Alumni Game
2:00 PM
Home
Location: Playing Fields - Saunders Field - 1
Soccer Varsity Boys
24
Baccalaureate

Location: Demere Gym
[More Details]
25
Graduation

Location: Demere Gym
[More Details]

Memorial Day Holiday

[More Details]
26
8th Grade World Language Exam


Lower School Break-the-Uniform Code Day

[More Details]

US Language Exam

27
Lower School Break-the-Uniform Code Day

[More Details]

8th Grade Math Exam


US Math Exam

28
Lower School Break-the-Uniform Code Day

[More Details]

8th Grade Science Exam


Noon Dismissal Grades PK-7


US Science Exam


6th & 7th Grade Honors Assembly
10:30 AM
[More Details]
29
Last Day of Classes: Noon Dismissal


Lower School (PK-3) Break-the-Uniform Code Day

[More Details]

US Make-Up/ 6th Exam


5th Grade Closing Assembly
8:30 AM
[More Details]

8th Grade Advancement Assembly
10:30 AM
[More Details]
30
 
31